مقالات علمی، پژوهشی، درسی

سید صادق حجازی به روایت اسناد ساواک
درج شده در تاریخ 1397/11/01 توسط دزفولیان.

گروه بندی

لیست مقالات
برخ از اشعار سید صادق حجازی
تاریخ درج مقاله: 1397/11/01
محیطی آرام بسازیم
تاریخ درج مقاله: 1397/10/04
من متوقف نمی‌شوم
تاریخ درج مقاله: 1397/10/02
موفقیت در تست زنی
تاریخ درج مقاله: 1397/09/20
روش مطالعه ی درس ریاضی
تاریخ درج مقاله: 1397/09/04
لحظه‌ی بزرگ کشف را تجربه کنید
تاریخ درج مقاله: 1397/09/04
تسلط بر یادگیری
تاریخ درج مقاله: 1397/08/25
تکنیک‌ها و شرایط در تست‌زنی
تاریخ درج مقاله: 1397/08/04
علل اضطراب امتحان
تاریخ درج مقاله: 1395/09/16
چه کسانی از سلامت روان برخوردارند
تاریخ درج مقاله: 1395/07/28
7عامل بهداشت روان در قرآن کریم
تاریخ درج مقاله: 1395/07/28
چگونه برنامه ریزی کنیم
تاریخ درج مقاله: 1394/10/09

سید صادق حجازی به روایت اسناد ساواک

قبل از انقلاب اسلامی ایران وضعیت فساد و استکبار شاهنشاه باعث قیام روحانیت شد و مبارزات انقلابی همدانی‌ها از سالها قبل از پیروزی انقلاب آغاز شده بود و می توان گفت همدان اولین شهری بود که مجسمه شاه در آن به پایین کشیده شد و جالب است تنها تلویزیونی که به طور کامل ورود امام را نشان داده بود تلویزیون همدان بود که خود یک افتخار بزرگ برای همدانی ها بود.

شهید آیت الله اسدالله مدنی یکی از روحانیون مبارز و پیشرو و اثر گذار در پیروزی انقلاب و هدایت مردم بصیر بود، مردم همدان قبل از شروع علنی انقلاب اسلامی همواره با تمام وجود از آیت‌الله مدنی حمایت می‌کردند و نقش ایشان در شکل‌گیری و پیروزی مردم همدان در مبارزات ضد پهلوی غیرقابل انکار است .

در سندی از ساواک در مورخ 21 بهمن ماه سال 43 آمده است: 'در مورد جمع آوری پول راجع به سید اسدالله مدنی تحقیق شده از قرار اطلاع بوسیله اطرافیان شخص فوق و عده دیگر خانه ای در کوچه مدرسه آخوند برای مشارالیه به مبلغ 39 هزار تومان خریداری شده و در حدود 80 هزار تومان نیز ظاهرا برای ساخت دبیرستان علوم دینی جمع گردیده که احتمال می رود این وجه به حساب حاج تقی شریفی منظور گردیده ضمن اینکه اشخاصی که در اطراف سید اسدالله حضور دارند و شناخته شده اند به شرح زیر است:

قائمی ساعت ساز، قائمی دبیر فرهنگ، حجازی کارمند پست و تلگراف، حجازی مدیر دبستان علمی و آموزگار فرهنگ، فقیهی رئیس بانک سپه، متکلم دبیر فرهنگ، کاظم حوائجی آهن فروش، حاج محمد ابراهیم درفشی کفاش، سید آقا ترابیان بزاز، حاج سید حاجی دباغ و پسرانش، تقی سراجی، سراج و برادرش، حاج علی عمو تاجر، حاج سدی احمد حسینی ملایری واعظ، محمد تقی عالمی دامغانی، واعظ، حاج تقی شریفی، حاج غلامعلی روح نوش'.

سید صادق حجازی در زمینه تربیت به همان اندازه که دقت را پیشه خود ساخته بود در موضوع تعلیم هم حساسیت و توجه بسیاری داشت. وی از جمله مبارزان همدان علیه رژیم پهلوى بود که با ورود آیت‌الله مدنى به همدان در سال 1341 همواره، در همه جا و تمام صحنه‌هاى مبارزه در کنار وى بود و در واقع نقش میزبانى او را بر عهده داشت و این موضوع به همراه فعالیت های دیگر خشم ساواک را آشکار ساخت.

در اسناد ساواک گزارش‌هاى متعددى وجود دارد که از مبارزات‌ وى علیه رژیم پهلوی و رابطه‌ تنگاتنگ او با آیت‌الله مدنى حکایت دارد.

حجازى علاوه بر همراهى و همکارى با روحانیون بیشتر مبارزاتش در زمینه‌ تعلیم و تربیت و آموزش نسل جوان جامعه براساس تربیت و اخلاق اسلامى بود که رژیم پهلوی هم از این نظر نسبت به وى حساس شده بود.

در یکی از اسناد ساواک مربوط به مورخ 17 دی ماه سال 41 آمده است: 'حجازی مستخدم دولت بوده و از امکانات دولت استفاده می کند ولی هدف او عملا مخالف با دولت است و در مورد انجمن ایلتی و ولایتی با روحانیون هم آهنگی داشته و حتی در سر کلاس درس محصلین را به تعاقب از دستورات مقامات روحانی تشویق می کند. او اکثرا اعلامیه‌های روحانیون را بین مردم توزیع و بر روی دیوارها نصب و برخی مواقع نیز بعد از نماز جماعت مفاد اعلامیه ها را برای مردم قرائت و آنان را تشویق و تحریک می کند.'

در سند دیگری از ساواک مربوط به 14 فروردین ماه سال 41 نیز آمده است: ' خودداری از نصب تمثال شاهنشاه آریا مهر در کلاس ها و دفتر دبستان، عدم وجود پرچم در صحن آموزشگاه و انجام ندادن دعای صبحگاهی در دبستان' از فعالیت های اخیر سید صادق حجازی بوده است.

در سند دیگری ذکر شده است: 'صادق حجازی مدیر مدرسه علمی در سالهای 41 و 42 گزارشاتی از ساواک همدان مبنی بر داشتن فعالیت نامبرده فوق به نفع روحانیون مخالف واصل شده که پاسخ داده شده به محض اینکه فعالیتی از وی دیده شد طبق قانون درباره او تصمیم گرفته شود.چرا که وی قبلا از روحانیون مخالف طرفداری کرده و درخواست لغو امتیاز دبستان علمی انجام شده'.

سید صادق حجازى در 23 مهر ماه 1349 از سوى کمیسیون حفظ امنیت اجتماعى همدان، به اتهام اخلال در نظم به یک سال و نیم تبعید در ایرانشهر محکوم شد.

سید صادق حجازی بعد از بازگشت از تبعید به مبارزات خود علیه رژیم پهلوی ادامه داد.